המרכז הישראלי לטיפול
בהפרעות טורדניות-כפייתיות (OCD)
שדרות המקצועות, מודיעין
086532023


 
 

בביטוי זה של OCD האדם מרגיש שעליו לבצע פעולות מסוימות שוב ושוב עד שירגיש שהן נעשו נכון. בחלק מהמקרים לא מדובר בעמידה בקריטריון חיצוני כלשהו, אלא בהרגשה סובייקטיבית של האדם, מעין תחושה פנימית של "קליק" שמאותת לאדם שדברים נעשו כהלכה. במקרים אחרים מדובר בעמידה בקריטריונים שהאדם הציב לעצמו, למשל שהפעולה צריכה להתבצע ללא הפרעה או רעשים חיצוניים, או בדיוק באופן בו ביצע אותה בזמן שחשב מחשבה אובססיבית. בסוג OCD זה לעיתים יש ניסיון לנטרל אובססיבות ספציפיות ובמקרים אחרים אין אובססיה מוגדרת המקושרת לחזרתיות, אלא ניסיון להשיג את ההרגשה שדברים בוצעו כהלכה (just feels right).

דוגמאות למחשבות אובססיביות: "אני לא מרגישה שהשיער שלי אסוף נכון, עלי להתיר אותו ולאסוף אותו שוב ושוב עד שארגיש שעשיתי את הקוקו נכון". "חשבתי שההורים שלי ימותו בתאונה, אני צריך להתלבש ולהתפשט שוב ושוב עד שארגיש שהאיום עבר". "אני צריכה להתקלח בסדר מסוים ומבלי לשמוע אף קול מבחוץ. אם שמעתי קול, עלי להתחיל את המקלחת מההתחלה".

דוגמאות לטקסים: כניסה ויציאה מהבית שוב ושוב. לבישת הבגדים ופשיטתם עד שהרגשת האיום תעבור. הפסקת המקלחת בכל פעם שנשמע רעש מבחוץ והתחלה מחדש בסדר מסוים, עד שמצליחה להתקלח מבלי לשמוע אף רעש.

המרכז הישראלי לטיפול בהפרעות טורדניות כפייתיות (OCD)     טלפון 0773303667, 086532023     כתובת: שדרות המקצועות 20, מודיעין

מפת האתר          יצירת קשר
עיצוב ובניית האתר: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים