המרכז הישראלי לטיפול
בהפרעות טורדניות-כפייתיות (OCD)
שדרות המקצועות, מודיעין
086532023


 
 
שלום.. שמי מתן', מאז שאני זוכר את עצמי הייתי "ביישן" בצורה קיצונית, בעל רגליים קרות בתור ילד כאשר אני עולה לשחק כדורגל מול אנשים זרים או בקיצור :"חסר ביטחון".
בגיל ההתבגרות, כאשר החלו להתעניין בי נשים... דבר שכל כך רציתי, שתיהיה לי חברה... שוב קיבלתי רגליים קרות, ואת מי האשמתי? את האוזניים שלי... בגיל 17, אחת הבנות היפות בשכבה רצתה אותי, ואני בטיפשותי לא עשיתי את הצעד, למה ? כי שוב... הייתי "ביישן", והאוזניים שלי היו גדולות מידי, ובולטות (לעיניי בלבד כמובן), אז מה עשיתי?  שיגעתי את אמא שלי.. הפעלתי עליה לחץ כבד שעליי לנתח את האוזניים ולסדר אותן ככה שלא יבלטו, שיקטינו אותן. עברתי את הניתוח, סבלתי נורא... היה ממש קשה, וכמובן שלא הייתי מרוצה מהתוצאה, כל הזמן שאלתי את אמא "האם זה יסתדר? האם הנפיחות תרד והאוזניים שלי יקטנו קצת ויהיו כמו שאני רוצה?" התשובות שלה כמובן לא סיפקו אותי והארכתי שיער איתו הסתרתי את האוזניים. חברה- לא היתה... לא היה לי האומץ לעשות את הצעד כלפיה, כי עד שהאוזניים לא יסתדרו.. אני לא עושה את זה. בזמנו גם הייתי בטיפול אצל א', שהיתה נגד תרופות, לא ידעה לזהות את הבעיה ממש, והטיפול שלה ממש לא עזר לי, אך עצם ההסתרה של האוזניים עם השיער "הרגיעה" את האובססיה במעט, לזמן מוגבל בלבד.
בגיל 18, עם הגיוס לצבא והמקלחות המשותפות, התחלתי להשוות את איבר המין שלי עם האחרים.. וההתעסקות סביבו הלכה וגברה, לא הייתי ישן בלילות, הייתי חושב על הגודל שלו, ונמנע מקשרים רומנטיים, כמו זומבי הייתי בצבא כשהייתי בבסיס סגור, השיא היה שמרוב ייאוש בעמדת שמירה דרכתי את הנשק כשהייתי לבדי וחשבתי לשים קץ לחיי.... הייתי מלא סבל ותחושת ייאוש, במחשבה שאין משהו שיכול לרפא אותי וזהו גורלי. שיתפתי את אמי, לאורך כל הדרך, היא דאגה שאפגש עם פסיכיאטר, הוא ניתח את מצבי והבין שיש לי BDD , זו הפעם הראשונה שנתקלתי במילה הזו, הפרעה אובססיבית שקשורה לגוף. הפסיכיאטר הביא לי טיפול תרופתי והפנה אותי למטפל CBT . הטיפול אצל המטפל התאפיין בכך שאני יושב אצלו ומספר לו על הבעיות שלי, ואז אנחנו "מתקנים" את המחשבה יחד, חושבים  "בצורה הגיונית" , הדבר היה מרגיע לזמן מוגבל, אך מיד לאחר מכן שוב האובססיה היתה עולה. באותה תקופה, יצאתי מהמסלול היוקרתי שהייתי בו בצבא בעקבות הOCD והתחלתי לעשות יומיות, אז הכרתי את החברה הראשונה שלי, ג'. ההתחלה עם ג' היתה חיובית, אך  תמיד החשש מהגודל של איבר המין שלי – האם הוא מספיק גדול, היתה שמה. כמו כן, האובססיה עברה גם לגוף שלה, אם היתה שיערה מיותרת אצלה בגוף הייתי מעיר לה, או שואל אותה שאלות אישור על איבר המין שלי, הOCD (BDD)  פשוט חיסל לנו את הקשר וזאת לאחר שנה ו7 חודשים שהיינו יחד – זה המקום לציין שאני מצדיע לה שהיא הצליחה לסבול אותי תקופה ארוכה כל כך.
החיים ממשיכים, השתחררתי מהצבא – שירות צבאי מלא, וזאת על אף הקשיים ועל אף שהציעו לי להשתחרר באמצע השירות, נאבקתי להמשיך. התחילה התקופה של מריחת הזמן, של לא לדעת מה ללמוד, של האזרחות, עשיתי פסיכומטרי, טסתי לחו"ל (גם שם נמנעתי מהרבה דברים בגלל הOCD, כמו להיות עם בחורות, כמו כן גם הייתי מתבייש בזה שהייתי ג'ובניק בצבא, שם שואלים הרבה "מה עשית בצבא?", אז זו עוד סיבה שבגללה לא הייתי יוזם דברים עם בחורות שמצאו חן בעיניי), חזרתי לעשות מועדפת, ואז כבר הרגשתי שאני ממש מבזבז את הזמן ושאני צריך להתחיל איפשהו כדי לגלות לאיזה תחום אני נמשך – אז התחלתי. במהלך כל התקופה של הצבא  וטיפה אחרי הייתי ב ON OFF   עם הטיפול התרופתי, אך לא באמת הייתי בריא. 
התחלתי ללמוד, תקופה חדשה בחיים ומאוד מאתגרת, מכירים הרבה חברים, בנות , ושם.. בדיוק שם – התפרץ לו שוב הOCD   עם הכותרת של ה"איבר מין קטן". חזרתי לפסיכיאטר, הוא הפנה אותי למטפלת שהיא ה"גורו" של הOCD . הלכתי אליה, והטיפול אצלה גם היה שיחתי מלווה בהסברים, לא היתה לו כמעט השפעה, במהלך התקופה שאני מטופל אצלה החלטתי ללכת לפלסטיקאי שיעבה לי את איבר המין, אפילו שזה עיבוי זמני , עשיתי זאת ולא הייתי מרוצה מהתוצאות. עדין המשכתי ללכת למטפלת , והיא כבר הבינה שאין לה מענה לתת לי, ושלחה אותי למרכז לOCD במודיעין  ,
ד"ר בן ארוש יטפל בך, כך היא אמרה.  זה היה סמסטר קיץ, ספרתי את הימים כדי להגיע לפה, כל כך סבלתי.. פחדתי לקחת את התרופות שמא הן גלולות למניעת היריון שאולי עלולות להקטין לי את איבר המין בגלל ההורמונים שיש בהן. הייתי עושה טקסים עם אמא שלי על ימין ועל שמאל.
ואז הגיע התאריך, בו נפגשתי עם ד"ר בן ארוש, הפגישה היתה מרגיעה, הרגשתי שהגעתי למקום הנכון, היינו אני אמא שלי ואחי בפגישה הראשונה. הייתי על סף דמעות כשהבנתי שאמא שלי שכל כך אוהבת אותי יש לה חלק בטיפוח הOCD   שלי בכך שהיא שיתפה איתי פעולות בטקסים, בשאלות האישור הרבות – מסכנה, בטח היא חשה הרבה אשמה.
התחלתי את הטיפול האינטנסיבי פה, וסבלתי, סבלתי הרבה.. שנאתי את ד"ר בן ארוש השחצן, את הצוות הנוראי פה שמתעלל לי בנשמה, ("הם לא מבינים מה שעובר עליי, הפחדים שלי אמיתיים!! הם משוגעים.. ד"ר בן ארוש שחצן וחושב שיודע הכל, הוא לא מבין שבאמת הזקתי לעצמי פה!") ובמקום לשבת לדבר איתי "וללטף" אותי בשיחה, ולהרגיע, הם עושים ההפך – נותנים לי לעשות דברים שאני מפחד מהם, מעצימים לי מחשבות,  נותנים לי לגעת בדברים שאני מפחד מהם ולוקחים את הדברים לקיצון ההפוך לגמרי ממה שהייתי רגיל עד עכשיו בכל הטיפולים שעברתי. הייתי ברגעי משבר, חשבתי לעזוב, להפסיק, שיגעתי את אמא שלי, שיגעתי את כולם, אך כל פעם שעמדתי להישבר סופית וללכת אמרתי לעצמי – אתה פאקינג 10 שנים עם ההפרעה הזאת, פספסת כל כך הרבה , מה יש לך כבר להפסיד? תן הזדמנות.
אכלתי "הרבה קש" בטיפול. אבל תוך זמן קצר, של 4 -6 חודשים , השתפרתי פלאים, הסימפטומים פחתו , המחשבות הטורדניות שמפוצצות את המוח פחתו , יכולתי להתרכז בלימודים.. והיום, שנה וחצי אחרי, אני כבר יורד במינונים של התרופות, ויש לי חברה, ואנחנו גרים יחד ואוהבים. אני לא נמנע משום דבר, לא מפחד על עצמי, ונהנה מהחיים ומוטרד מדברים ששווה להיות מוטרד מהם (לימודים, המבחנים הקרובים... וגם אם אני מוטרד ממשהו, אז זה בצורה פרופורציונאלית), לא ממחשבות סרק שמרוקנות אותך מאנרגיה ומוציאות לך את השמחה ואת החיות מכל מה שאת\ה עושה. זה בקצרה סיפור חיי עד לנק' זו של החיים ושל הטיפול, הטיפול בהתחלה אינטנסיבי מאוד, אך עם הזמן יורדים במינונים, גם במינוני התרופות יש ירידה משמעותית, וזה שווה את זה, שווה את העצבים, את המאמץ את הדמעות ואת הכסף.
נ.ב  
צוות מדריכים נפלא, תודה רבה לכם שליוויתם אותי ולא ויתרתם לי.
ד"ר בן ארוש ופרופסור זהר "השחצנים" , והבטוחים בעצמם שהם יודעים הכל – אני אוהב אתכם, הצלתם את חיי.
ד"ר בן ארוש – כיף לי לדבר איתך, להנות מחכמתך הרבה שבזכותה למדתי גם על ההפרעה הרבה  ואיך להתרפא ממנה.  
אתם פשוט מלאכים ואני חייב לכם.
 
ולך קורא\ת יקר\ה , אל תישבר\י, החיים אמנם לא פיקניק, אבל יש תקווה, התמדה למרות הקושי - זה סוד ההצלחה, לכ\י על זה בכל הכח, אין מה להפסיד.. זה ישתלם, מילה שלי.
הרבה בריאות,
מתן.
המרכז הישראלי לטיפול בהפרעות טורדניות כפייתיות (OCD)     טלפון 0773303667, 086532023     כתובת: שדרות המקצועות 20, מודיעין

מפת האתר          יצירת קשר
עיצוב ובניית האתר: חיפושית מולטימדיה
לייבסיטי - בניית אתרים